УВАГА!

понеділок, 19 серпня 2013 р.

НАДБУЖАНЦІ СВЯТКУЮТЬ ЯБЛУЧНИЙ СПАС

Сьогодні, 19 серпня, християни святкують Свято Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, в народі це свято називають Свято Спаса, Яблучний Спас або Другий Спас.
В цей день віряни йдуть до церкви аби освятити яблука. Крім яблук, у цей день на церковну паперть приносять й інші плоди врожаю: горох, картоплю, огірки, жито, ячмінь тощо. Все це священик благословляє і читає над ним молитву, за що вдячні прихожани наділяють його так званими начатками — потроху від кожного сорту з принесених плодів. Освячення у цей день винограду і різних фруктів та овочів символізує розквіт і плодючість усього створеного у безкінечному царстві життя. 
Свято Преображення відзначається Східною Церквою з IV сторіччя і є одним із найбільших, після Великодня, свят. Припадає на Успінський піст або Спасівку, проте цього дня дозволяється споживати рибу, олію та вино.
Святкування Преображення триває 9 днів, з 5 (18) по 13 (26) серпня. У це свято за древнім звичаєм відбувається освячення перших плодів (злаки, виноград чи яблука). Тому в народі цей день називають другим, або яблучним спасом. Свято Преображення обрано для благословення плодів, бо в Єрусалимі, звідки запозичено Устав Східної Церкви саме в ту пору дозрівав виноград, який, власне, і прийнято освячувати в цей день. 
Церква, благословляючи принесені плоди, утверджує думку про те, що в ній, як у суспільстві священному, все — від людини до рослини — повинно бути присвячене Богу як Його творіння.
Святковою стравою на Спаса є печені яблука. Верхівку з хвостиком відрізають, виймають середину з насінням, кладуть туди мед або цукор і запікають у печі. Готують пироги й штруделі з яблучною начинкою. Їдять їх із узваром або грушівником — киселем зі свіжих груш.

За матеріали сайту «Все».

Немає коментарів:

Дописати коментар