УВАГА!

понеділок, 2 червня 2014 р.

МІНЕРАЛЬНА ВОДА З ГАЗОМ. СЛАНЦЕВИМ.

У цей тривожний час для людей, коли зависла загроза війни, коли через події в країні в українців депресивний стан, у селищі Олесько, що на Львівщині вже найближчим часом почнуть видобовувати сланцевий газ.

Про видобуток сланцевого газу в Україні вже давно ведуться різного роду дискусії. Одні стверджують, що це тільки дає Україні користь, інші – суцільний ризик. Та самі мешканці прилеглих території, де планується видобуток нетрадиційного газу проти того, щоб тут була екологічна катасторофа.
У жовтні в 2013 році Львівська обласна рада вирішила дозволити компанії «Шеврону» видобувати сланцевий газ на території Олеської площі попри всі заклики і протести громадськості та експертів.  Тоді громади сіл, на території яких або поблизу яких будуть проводити видобування сланцевого газу, заявили, що Львівська обласна рада не мала права голосувати за узгодження згаданого документа, оскільки це суперечить спільним інтересам територіальних громад. Зокрема, сільські ради аргументують свою позицію тим, що угода не пройшла комплексної державної експертизи, згідно з частиною 2 статті 11 Закону України «Про угоди про розподіл продукції», а також в ній не передбачено гарантій для територіальних громад на отримання не менш як 10 відсотків вартості прибуткових вуглеводнів та страхового покриття потенційних ризиків, пов’язаних з реалізацією цієї угоди. 
Відповідно до проекту угоди між державою Україна, компанією “Шеврон Юкрейн Б.В.” та ТзОВ “Надра Олеська” про розподіл вуглеводнів, які будуть видобувати у межах ділянки Олеська, етап геологічного вивчення триватиме 5 років, і протягом цього часу планується пробурити  13 свердловин. Загалом же з Олеської площі хочуть отримувати мільярди кубічних метрів газу на рік. Якщо знайдуть.
Уже в цьому році на Олеській площі будуть розпочаті сейсмічні дослідження ділянки. А в 2015 році буде перша свердловина, а в наступні 3 роки буде буритися 4 свердловини на рік; загальна кількість свердловин на кінець 5 року геологорозвідувальних робіт, як і планувалося, досягне 13;
Селище Олесько славиться не тільки, що тут знаходиться найдревніший зі збережених на Львівщині, ще з давньоруських часів Олеський замок, який першим в Україні став замком-музеєм, але й дивовижною властивісттю мінеральної води. Що станеться з цілющими джерелами після того, як тут будуть побудовані бурильні вежі? Здогадатись не важко…
протягом 2013 року компанія «Шефрон» проводила для населення роз’яснювальні семінари по сланцевому газу. На запитання пов’язані з екологією довкілля і життя людини – представники компанії підтверджують загрозу. Ось що після такого семінару у Буську сказав в інтерв’ю одному із інформаційних агенцій депутат Буської районної ради Богдан Глова: «Що стосується сланцевого газу. Які питання особисто я ставив. Скільки води з хімічними реактивами, яку закачали в свердловини, повертається назад на поверхню? Була дана така відповідь, що 20% води їм вдається викачати назад, а 80% залишається в надрах навічно. 15-20 тисяч кубометрів води іде на одну свердловину, а на 1 кілометрі квадратному розробляється 6 свердловин. Тобто на 1 квадратний кілометр іде 100-120 тисяч кубометрів забрудненої води. З них щонайменше 80 тисяч кубометрів залишається навічно в надрах. Вони це підтвердили. «Шеврон» запевняє, що гарантує, що ця вода не буде контактувати з іншими водами, в тому числі й питними, але потім обмовилися: якщо не буде тектонічних зсувів, і так далі. А хто може гарантувати, що не буде тектонічних зсувів? Один Господь Бог. Люди налякані, всі громади місцевих рад Буського району, на яких розробляється Олеська площа, виступили проти. Враховуючи і те, що у нас величезні водяні горизонти, включаючи олеську мінеральну воду. До сьогодні не оприлюднені ніякі угоди, і громада обурена, що вилучили з законодавства погодження місцевих рад.
В цілому, питання стоїть трохи не коректно: чи проти чи за видобування сланцевого газу. Та прошу дуже, є Херсонські степи, є незалюднені населенням землі, де також знайдені сланці, і є зони, де немає стільки води. Пробуйте там видобувати, де немає такої загрози людям. Але Олеська площа є дуже залюдненою, плюс водяні пласти. Не стоїть питання в цілому: проти чи за, а стоїть питання, що люди проти розробки сланцевого газу на Олеській площі.
Ще одне питання: як будуть забирати землі, паї, які є на цій площі, які належать людям? До сьогодні немає відповідного механізму, немає механізму компенсації, яку людям будуть платити, якщо в них заберуть паї для розробки сланцевого газу.
Більше того, по самій компанії «Шеврон» є багато інформації про судові рішення в світі. Я ставив питання, яка ситуація є в Еквадорі, коли Еквадор виграв у суді, і компанія «Шеврон» має сплатити десятки мільярдів доларів компенсації. Я це питання задав, вони підтвердили, що є судові процеси, компанію «Шеврон» звинуватили у забруднені території, там навіть називають це «Еквадорським чорнобилем». Щоправда, це більше пов’язано з нафтою.
Буська районна рада відштовхується від позиції громади. Голова районної ради однозначно заявив, що буде підтримувати позицію громади.
Тут є певні спекуляції на тему «Газпрому», незалежності від Росії. Всі ми за те, щоб бути незалежними від Росії, але якщо буде загроза людському життю, то все ж таки треба в прерогативі ставити людське життя. А газ видобувати там, де немає заселених районів. Всі за незалежність від Росії, але не шляхом таких екологічних загроз. Навіть офіційно не оприлюднений повний склад хімічних речовин, які будуть використовуватися, оприлюднюються тільки якісь частини.
В Польщі, наприклад, перед тим, як добувати сланцевий газ, було прийнято закон про регламентування видобутку сланцевого газу. В них спочатку розробляють сланцеве законодавство, а тоді вже по ньому видобувають. В нас прийнятий закон? Не прийнятий. В нас врегульовано це на законодавчому рівні? Не врегульовано. У нас хочуть почати робити, а потім вже під це підганяти закони. Я вже не говорю про ті фірми, які влізли в цю сланцеву угоду, які належні до наших владоможних олігархів. Тому люди в Буському районі не підтримують питання видобутку сланцевого газу».

Вже цьогоріч на Олеській площі заплановані сейсмологічні дослідження ділянки, а в наступному році – буріння першої свердловини. Щоб не допустити цього один із активістів подав до суду на Львівську облраду через рішення про сланцевий газ. Львівський окружний адміністративний суд відкрив провадження за позовом до Львівської обласної ради про скасування видобутку сланцевого газу. 
Активіст Ігор Гук звинувачує Львівську облраду у бездіяльності та вимагає скасувати рішення облради про надання дозволу на видобуток сланцевого газу в області. Наразі тривають судові засідання. Чим закінчеться весь процес - покаже час.
Роман МАТВІЮК

3 коментарі:

  1. Цей видоботок треба гнати геть.Бо на нашій тереторії можна буде поставити хрест. Гуртом їх гнати з нашої землі...нам ще тут жити.

    ВідповістиВидалити
  2. От як були маленьким Буським районом так і залишимось. А чому, бо хтось із глибокими знаннями дає коментарі щодо останніх технологій та проти всього, що робиться в районі. Я за видобуток газу в районі!

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Говориш маленький Буський район, а як будуть цей газ видобувати, то що ? Тоді навіть маленького не залишиться ?

      Видалити