УВАГА!

неділя, 30 листопада 2014 р.

1-ГРУДНЯ – ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗІ СНІДОМ

1 грудня Організація Об'єднаних Націй відзначатиме Всесвітній  День боротьби зі СНІДом. Разом з цим ООН  константує, що у світі вперше за довгий час  зменшилась кількість смертей внаслідок цієї недуги.  Лікування, кажуть фахівці, сповільнило розвиток хвороби і зменшила кількість нових  інфікованих, як також  допомогло запобігти смерті 700 тисяч людей хворих на СНІД. 

В Буському районі за даними лікаря-інфекціоніста Вороновської Н.Р., на обліку знаходяться 6 осіб  (13,0 на 100 тис. населення) ВІЛ-інфікованих із них 3 (6,4 на 100 тис. населення) в стадії СНІД. В педіатрів на обліку знаходиться 1 дитина в стадії СНІД, народжена від ВІЛ-інфікованої матері.
Розвиток епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Львівській області має ті ж закономірності, що й в цілому в Україні.
На 01.10.2014 року у Львівській області під медичним спостереженням перебувало 2657 ВІЛ-позитивних (поширеність захворювання на ВІЛ-інфекцію складає 104,8 випадків на 100 тис. населення при середньо українському показникові 319,7), в тому числі 813 осіб -  хворі на СНІД. За накопичувальними даними, з 1987 року (початок реєстрації ВІЛ-інфекції) станом на 01.10.2014 року 526 осіб, у тому числі 6 дітей, померли від захворювань, обумовлених СНІД.
У структурі шляхів передачі ВІЛ-інфекції серед зареєстрованих осіб частка осіб із статевим  шляхом інфікування ВІЛ досягла 44,3%, внаслідок введення наркотичних речовин ін’єкційним шляхом 26,2%.
Необхідно відмітити, що ВІЛ-інфекція вражає найбільш працездатні та репродуктивні вікові групи населення.
Найбільш поширеною асоційованою інфекцією у хворих на СНІД є туберкульоз, як легеневий так і позалегеневий, – у 80,6% випадків.
Буське районне лабораторне відділення нагадує, що ВІЛ передається трьома чітко визначеними шляхами:
         cтатевий шлях передачі при стосунках  без засобів захисту або з засобами захисту низької якості;
          – внаслідок вживання ін”єкційних наркотичних речовин при використанні одних і тих же  шприців і голок;
        – від матері до дитини під час вагітності, при народженні дитини  або грудному вигодовуванні;
              З  метою запобігання  інфікування ВІЛ радимо:
     не вживати наркотичні речовини, особливо ін”єкційним шляхом;
   – не вступати в незахищені належним чином  статеві стосунки з випадковими партнерами;
   – обстежуватись на ВІЛ чоловікам та жінкам перед створенням сім”ї;
  – звертатись  для проведення профілактичного лікування вагітним ВІЛ-інфікованим та дітям, народженим від таких матерів.
Тести  єдина можливість виявити чи заражена ВІЛ людина чи ні. Цей тест допомагає виявити ВІЛ за декілька років до того як  з’являються  ознаки  СНІДу. В Україні створені центри анонімної та безкоштовної консультації, де є можливість пройти тест. У Буському районі  тестування  можна пройти в кабінеті інфекційних захворювань при Буській ЦРЛ. 
Знання про наявність хвороби дає можливість своєчасно почати адекватне лікування та попередити її розвиток і прогресування. Ефективність лікування полягає в тому, що зменшується кількість вірусу в крові. Таким чином, можна жити з вірусом і жити звичайним життям. Проте, важливо не забувати про заходи безпеки, про які вже йшла мова. Люди з вірусом імунодефіциту у крові можуть почувати себе здоровими  багато місяців і навіть років, так звана стадія безсимптомного носійства вірусу. Це залежить від  імунної системи організму, тому, якщо особа потрапила  в  ризикову  ситуацію необхідно обстежитись  на ВІЛ-інфекцію. 
Працівниками Буського районного лабораторного відділення в рамках конференції проведено круглий стіл в конференц-залі НВК «Буська ЗОШ Іст.- гімназія ім.. Є.Петрушевича при ЛНУ ім. І.Франка», де було висвітлено питання шляхів поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу, заходів з профілактики. В обговоренні взяли участь представники районного відділу освіти та директори загальноосвітніх закладів району. 
ВІЛ може торкнутися кожного, тому важливо надавати ВІЛ-інфікованим психологічну підтримку. ВІЛ-позитивна людина має право: вести особисте життя, мати друзів, одержувати інформацію і освіту. Людина має право жити!
                                                             Грабар А.О., завідувач відділення

Немає коментарів:

Дописати коментар