УВАГА!

пʼятницю, 22 липня 2011 р.

Обережно, аскаридоз наступає!


За даними експертів ВООЗ у світі аскаридозом уражено близько 1 млрд.осіб. За 2010 рік в Україні зареєстровано інвазованих аскаридозом – 58001 тис. осіб, з них дітей – 34402, у Львівській області – 11899 осіб, дітей – 6029, а у  Буському районі - 236 осіб, з них дітей – 97.  За І півріччя 2011 року на аскаридоз захворіло 104 особи, з них 47 дітей. Що ж це таке аскаридоз? З таким запитанням ми звернулися до помічника епідеміолога з медпаразитології ГАЛИНИ ДАЦКІВ. Тож слово їй.
  -    З  частинками землі людині можуть передаватися багато гельмінтів, найбільш поширеними з яких є аскариди, а захворювання, викликане ними, називається аскаридозом. Інфікування стається переважно у весняно-літньо-осінній періоди, коли зростає стикання людини із грунтом при проведенні сільськогосподарських робіт, відпочинку. Сприяє розповсюдженню аскаридозу вживання овочів, ягід, фруктів, немитої городини, із грунту, який забруднений фекаліями. Рівень забрудненості яйцями аскарид грунту значно зростає восени.
 Паразити, які його викликають , живуть у кишечнику людини. Довжина самця аскариди досягає – 25 см, а самки – 40 см. Яйця аскарид дуже стійкі до зовнішнього середовища. Згубно діє на яйця аскарид висока температура.  Із грунту яйця через воду, овочі та фрукти потрапляють у кишковий  тракт людини. У кишечнику  оболонки яєць розчиняються та з них з`являються личинки. Крізь стінку кишечника вони потрапляють до кровоносних судин і мігрують організмом. Далі  із током крові  личинки потрапляють до печінки і легень, а також можуть потрапляти до головного мозку, очей та інших органів. Тривалість життя аскариди досягає року.     
А як щодо організму дитини?
- Наявність аскарид в організмі дитини призводить до серйозних порушень у роботі імунної системи. Треба пам’ятати, що прояви аскаридозу залежать від локалізації паразитів!  
     Період міграції личинок аскарид залишається непоміченим. У цей час хвороба схожа на пневмонію, бронхіальну астму, шкірні прояви алергії. А через два тижні перші ознаки хвороби зникають самі по собі. І саме у цей період – протягом перших двох тижнів з моменту зараження – встановити діагноз досить важко. У калі яйця аскарид у цей час виявити майже неможливо. А з`являються вони там не раніше ніж через 2 місяці після потрапляння личинок до організму. Далі спостерігаються ознаки розвитку аскарид у кишечнику проявляються у вигляді різних порушень у роботі шлунково-кишкового тракту.
Які наслідки тягне за собою ця хвороба?
- Тяжкими наслідками аскаридозу є непрохідність кишечника, що розвивається при його закупорці аскаридами, апендицит, ураження печінки. Бувають випадки, коли аскариди переміщаються із кишечника у шлунок, верхні дихальні шляхи, що призводить до задухи.
    При підозрі на аскаридоз необхідно пам’ятати про небезпеку цієї хвороби. З`ясувати картину захворювання і призначити правильне лікування допоможе лише обстеження у лікаря.
А яка профілактика проти аскаридозу?
- Чистота - основа профілактики аскаридозу. У першу чергу, потрібно стежити, щоб грунт присадибних ділянок і дворів, а також дитячі майданчики та пісочниці не забруднювалася фекаліями людей і тварин.  І, нарешті, потрібно обов'язково привчити дитину ретельно мити руки після гри на землі.
   Ірина Барабаш. 

Немає коментарів:

Дописати коментар