УВАГА!

неділю, 8 січня 2012 р.

Викрали ікони XVII ст. пензля Рутковича, які коштують сотні тисяч гривень

З церкви у с. Волиця Древлянська Буського району, що на Львівщині, вкрали 4 ікони останньої чверті XVII ст. пензля Івана Рутковича. Це пам’ятки українського іконопису національного значення, вони є безцінними для української культури.
Іконостас, намальований Іваном Рутковичем для церкви цього села, є однією із найкращих його робіт поряд із іконами для церков Потелича, уславлених Крехівського та Унівського монастирів та Жовкви, де маляр створив потужний осередок іконопису, що практикував його манеру ще довго після смерті майстра.
Іван Руткович — визначний іконописець кін. 17 — поч. 18 ст., його сакральне малярство визначило тип західноукраїнського іконостасу кін. 17 та першої половини 18 ст.
Зникнення робіт 7 січня помітили селяни і повідомили, зокрема, львівському колекціонеру Олександру Молодому, що  одразу розмістив інформацію у Фейсбуці. Зараз колекціонер знаходиться у селі на місці події. Він розповів, що міліція вже  оглядала церкву, але поки-що результати їх роботи невідомі. 
З церкви із намісного ряду іконостасу зникли образи св. Миколая, Богородиці-Одигітрії, Христа Пантократора та ікона Вознесіння Господнє. Іконостас датується 1680-1682 рр. Колекціонер повідомив, що церква залишилася без охорони, міліція місце події не патрулює, хоча тут ще залишилися інші роботи цього автора. За його словами, на місці злочину було знайдено ватні тампони з хімрозчином, яким крадії перевіряли ікони на автентичність. Цей факт свідчить про те, що крали ікони не профани і націлені були на  оригінальні пам’ятки. Вони знали, які ікони треба брати і як не помилитися з вибором.
Мистецтвознавець Лев Скоп шокований звісткою. Каже – місцеві поціновувачі старовини на це б не пішли, називає вчинок «бєзпрєдєлом» у царині колекціонерства. У коментарі кореспондентці  він зазначив: «Пропали ікони, які є, фактично, класикою української культури XVII ст. видатного українського художника Жовківської школи іконопису Івана Рутковича. Він залишив по собі великий мистецький спадок і ці роботи якраз з Волиці Древлянської є одними з кращих його ікон. Хутчіш за все, що людина, яка йшла і крала, знала їх мистецьку і фінансову цінність. Репродукції цих ікон неодноразово публікували у підручниках, темтичних виданнях, є дуже відомими. Вони підписні, задекларовані. Ну дуже відомі ікони. Я думаю, що на вкрадені роботи було чітке замовлення  - з Києва, Москви чи закордону». Вартість вкрадених ікон, за його словами,  важко визначити. Це сотні тисяч гривень. 
У прес-службі Головного управління МВС у Львівській області  підтвердили факт крадіжки. Ситуація ускладнюється тим, що про зникнення ікон селяни повідомили правоохоронцям зранку на Різдво, але з 4 січня у церкві нікого не було, тож точна дата крадіжки невідома. За інформацією міліції, до храму злодії попали, зірвавши навісні замки.  Триває слідство. Міліція просить усіх, хто володіє якоюсь інформацією з приводу цього злочину, повідомляти її за телефоном 102. 

3 коментарі:

  1. І як так безбожно красти, небоячись страшного гріха?? Я надіюсь, що найближчим часом спіймають викрадачів і покарають як треба.

    ВідповістиВидалити
  2. Такі памятки зберігати без будьякої охорони і сигналізації - злочин. Де була громада, і чи міліції немає чим зайнятись що зобовязана охороняти церкви. Як кажуть хворобу краще лікувати ніж профілактувати. Дилетанти в церкву не полізли і напевно заказ був, питання хто знав про справжню цінність цих картин з них треба і починати.

    ВідповістиВидалити
  3. Заказ звичайно, що був. Злочинці які брали у цьому участь добре знали які картини треба вкрасти! Тяжко буде шукати голку в копиці сіна!

    ВідповістиВидалити