УВАГА!

субота, 12 липня 2014 р.

БЕЗЦІННА СКАРБНИЦЯ ЗБЕРЕЖЕННЯ ІСТОРІЇ ЛЕЛЕЧОГО КРАЮ

Виступає Юрій Зозуля
П’ятий регіональний форум краєзнавців та літописців відбувся у Буську. 

   Як уже повідомлялось, його організатори – районне товариство «Просвіта» та центральна районна бібліотека ім. Івана Котляревського. З кожним роком цей захід збирає чисельну когорту істориків, археологів, членів товариства «Бужани», педагогів, бібліотекарів, місцевих представників мас-медіа, влади. Цьогорічний форум літописців був приурочений журналістсько-краєзнавчим розвідкам про Бущину у медійних виданнях.
Тарас Дишкант розповідає про село Тур'є
  Відкрили форум ведучі заходу, працівники Буської ЦРБ Галина Гораль та Леся Вовк
   З вітальним словом до учасників форуму звернувся перший заступник голови Буської РДА Микола Чучман. Зокрема, він передав кілька примірників книжки авторства пана Степана Куриляка, про село Тур’є, директору Буської ЦБС Оксані Стецик для розповсюдження по бібліотеках району. Слово мав і голова Буської районної ради Володимир Замроз, який подарував символічні пам’ятні монети ЗМІ району і керівнику відділу культури та туризму Буської РДА Людмилі Ціхоцькій. До речі, її зусиллями на форумі була відкрила чудова експозиція ілюстрацій Шевченкіани видатної художниці Софії Караффи – Корбут «Натхненна Кобзарем», до 90 – річного ювілею якої ми відзначатимемо 23 серпня.
Редактор районного часопису «Воля народу» Микола Іванців розповів про активних дописувачів видання, які часто на сторінках часопису докладають вагомий внесок у дослідження і написання літератури рідного краю.

Медійну виставку розглядають Л. Ціхоцька, М.Іванців
та О.Стецик
Директор Буського радіомовлення Леся Дацко розповіла про роль районного радіомовлення, яке також для слухачів відкриває фрагменти нашої маленької історії, запрошуючи на ефіри людей, які пишуть нашу минувшину. 
Член Товариства "Бужани" Тарас Дишкант пояснив присутнім, чому він хоче, щоб у місті було багато музеїв, та поділився напрацюваннями за минулий рік. Він розповів про деталі поїздки у Тур'є, де у жовтні минулого року там знайшли золоту монету Римського. Також він розповів про свою гіпотезу, що  назва села походить не від лісових тварин турів, а від турії - вежі, башти, укріплення. «Лише вдома  взявши до рук словника Б. Грінченка підтвердилася моя версія: село Бачка і ліс Бачка знаходяться між селами Тур'є і Переволочно, тут ще протікає річечка Пуста. Слово "бачка" корінне від "бачити". Тур'є знаходиться на своєрідному острові (6 х 2 км) серед болотистої місцевості Малого Полісся. На півночі цього острова є село Лісове, інша назва тут - Цьопи. Цьопати - стукати. При наближенні човнів з півдня Тур'ївського укріплення їх можна було побачити, а з півночі ріка Стир - цю інформацію передавали, попереджали стукотом, шумом. Справжнім подарунком стало слово-топонім "Демчаки": "демено" - руль, "деменути" - пхати. Тобто, в цій частині села Тур'є  проживали люди, які допомагали пасажирам човнів переміщувати їх від Цьопи до Бачки по землі ( чи навпаки), а це приблизно нині 2 кілометри, можливо тут був обладнаний спеціальний шлях, рів  для цього транспортування?», - розповів Т.Дишкант у своєму блозі про топономіку села Тур'є.
Ще один член Товариства "Бужани" Юрій Зозуля, уродженець Черкаської області, який проживає на теренах Буського району вже багато років, на форумі презентував свою збірочку унікальних листівок "Древній Буськ - галицька Венеція", - це листівки, які відтворюють історичну минувшину міста Буська. І, справді, таке видання - це практичний посібник для туристичної галузі нашого міста.
Про свої напрацювання у краєзнавчому дослідженні розповіла завідувачка бібліотеки села Ракобовти Марія Смолінська. Навіть робота лялькового театру "Казкарик", який працює при бібліотеці, зараз надихає пані Марію на те, щоб той театр мав, хоча б у літній період, краєзнавчу тематику. У її найближчих планах - постановка в театрі вистави про записану казку від старожилів.
Про інноваційні методи роботи через інтернет для розвитку краєзнавчої діяльністі розповіла методист інтернет-центру Буської ЦРБ Марія Литвин. 
Також слово мали і автор книг про Красне, педагог Ярослав Стецишин, літератори  Алла Андрєєва і Роман Бучко та інші.
На завершення форуму керівник відділу культури і туризму Людмила Ціхоцька подякувала присутнім за участь і висловила сподівання, що такий традиційний форум надалі буде збирати краєзнавців-літописців лелечого краю.
Роман МАТВІЮК
Знімки автора
/Буський медіа-портал/

Немає коментарів:

Дописати коментар