УВАГА!

неділя, 19 квітня 2015 р.

ПРАЦІВНИКИ МУЗЕЮ «ОЛЕСЬКИЙ ЗАМОК» НАПИСАЛИ ЛИСТ-ЗВЕРНЕННЯ ДО ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ

Президенту України
Порошенку П.О.
від працівників музею «Олеський замок»

Лист-звернення

     Я, Сабодаш Тетяна Олексіївна, головний хранитель музею «Олеський замок», (відділ Львівської Національної галереї мистецтв ім. Б.Г.Возницького) звертаюся до Вас у надзвичайно важливій державній справі.
  На території Львівської області вперше в Україні у 1975р. був відкритий музей у замку XIV-XVIII ст. Відкрив його Борис Григорович Возницький, беззмінний директор Львівської картинної галереї протягом 50 років. Музей «Олеський замок» володіє унікальними творами мистецтва, серед яких почесне місце займають баталії 17 ст. , які стали предметом гострих суперечок і сутичок між Міністерством культури України та музейниками. Вже понад три роки точиться безперервне цькування і моральний тиск на музейних працівників зі сторони Міністерства культури. Справа в тому, що 2 баталії «Битва під Віднем» та «Битва під Парканами» проходили реставрацію у Варшаві – працювали спільно українські та польські реставратори.  У двосторонній угоді про реставрацію сказано, що після реставрації баталії повертаються додому – до Олеського та Золочівського замків. На цьому постійно наголошував Борис Возницький у своїх виступах як в Україні, так і в Польщі – збереглись усі відеоматеріали та архівні документи. Але, на жаль, після трагічної загибелі Возницького у травні 2012 року, почалась травля музейників. Особливу роль у цьому питанні відіграє польська сторона, яка постійно наполягає на передачі унікальних полотен до костелу у Жовкві. Львівська область.  Відносно первісного місцезнаходження баталій – так, вони були у костелі, але у жахливому стані – дощ заливав їх, бо частина даху була відсутня, голуби, ворони та інше птаство робили свою справу. Сирість та протяги через вибиті вікна лише підсилювали знищення полотен. І,якби не Возницький, який не побоявся в той час виступити проти комуністичної ідеології про знищення усього, що знаходилось у храмах, то зараз не було би прецеденту, не існувало би баталій.
   А Возницький розумівся на творах мистецтва і, ризикуючи життям у прямому розумінні цього слова, - балка пролетіла з висоти костелу у декількох сантиметрах від нього – не побоявся того, що забирання полотен з костелу та їх зберігання, може загрожувати йому звільненням з посади. І провів реставрацію полотен у майстернях картинної галереї. Нікому не довірив реставрацію, лише своїм спеціалістам. Він не віддав монументальні полотна ні до Москви, ні до Петербургу. Впевненість та віра у своїх працівників – ось, що керувало ним.
  Між іншим, у 1986р., проходило міжнародне засідання музейників (ІКОМ) у стінах Олеського замку. Представники музеїв з різних країн приїхали до нас. Возницький розповідав і показував скарби музею. Жодного зауваження, жодного сумніву не прозвучало з вуст вітчизняних та зарубіжних спеціалістів – лише подив, подив людській мужності, відчайдушності і високому стремлінню зберегти шедеври для майбутніх поколінь. Баталії ніколи не повернуться до костелу, бо це для них смертний вирок. У нашому Міністерстві культури відбувається диво-дивне – міністерство, яке повинно стояти на захисті національних інтересів і художні цінностей, робить все навпаки: зовсім не чує голосів музейних спеціалістів, доводів генерального директора Львівської картинної галереї Разінкової-Возницької Л.Б. Що би це значило? Невже нічого не змінилося в нашій державі? І все, йде так, як колись при Януковичі, який теж хотів використати наші твори мистецтва, як розмінну монету у політиці.
  Чому Міністерство культури слухає другорядних людей у цій справі? Чому Кириленко ретельно дослухається до Герича – директора Жовківського заповідника? Хто такий Гереч? Може провідний міжнародний експерт у питаннях мистецтва? Ні! А може він знаменитий реставратор? Ні! Це звичайний міщанин із Жовкви, що  відає заповідником і успішно доводить його до повного розвалу і занепаду. Обійдіть замок і побачите істинну роботу активного діяча культури -  обвалені стіни, прогнивши підлога в залах, грибок на стінах. Замість того, щоб працювати та піднімати заповідник – цей директор постійно їздить то до Варшави в міністерство культури, то до Кириленка у Київ.  Незрозуміле одне – за які такі заслуги цього чоловіка так гостинно приймають у обох міністерствах?  Чому у Варшаві приймають – зрозуміло, бо вже наобіцяв полякам віддати баталії до костелу, тільки невідомо, на якій підставі.
  А дії нашого міністра культури нам незрозумілі, бо пан Кириленко дуже-дуже далекий від мистецтва. І, як філософ з освітою, може хай пояснить людям, в чому  криється раціональне зерно Гегеля? Мабуть, це ближче до його розуміння.  Вже стільки написано статей, стільки виступів та наукових обґрунтувань зі сторони фахівців, що НЕ МОЖНА шарпати взад-вперед унікальні художні цінності державної ваги!
   Що нам, простим музейникам, робити?? В кого просити захисту? Возницького, нашої монолітної стіни, вже немає. Залишається один вихід – просити захисту у міжнародної музейної організації (ІКОМ), яка розуміється на художніх цінностях. Чому польська сторона диктує нам це робити?  Ми що, вже підпорядковуємось польському міністерству культури??? А якщо ми почнемо виставляти польській стороні свої претензії відносно тих творів, які були вивезені від нас у 30-40-ві роки?? Що тоді буде?
    Президент Порошенко П.О., виступаючи перед нашими воїнами, сказав: «Ми чужого не чіпаємо, але і свого не віддамо». Так і ми – свого нікому і ніколи не віддамо.
  Ми бідні люди із зарплатою у 2 тисячі гривень, але ми не запроданці, і не дозволимо робити з нас слухняних рабів, які будуть сліпо виконувати чужі розпорядження, в даному випадку йдеться про надзвичайний моральний тиск з боку польської сторони.
   Баталії 17 ст. не покинуть стіни рідного музею, де вони провели 45 років, без нашої повної згоди.                                                                        
Із повагою,
Сабодаш Т.О.
від імені колективу музею "Олеський замок"

P.S. Будьте нам тим мудрим третейським суддею у цій надзвичайно важливій і дуже заполітизованій справі.

11 коментарів:

  1. п.Тетяно дуже дякую за болючу тему,яку Ви висвітлили на сайті Буського порталу.
    Це дійсно є гостре політичне питання і без допомоги громади району,Олеська на
    територіі якої розміщений замок нам не обійтися.
    Моє суб'єктивне бачення не байдужого мешканця району таке:
    1.Написати листи-звернення до президента відділу культури п.Ціхоцька,освіти
    п.Глуховецький,РДА,олеській селищній раді п.Триндюк,олеській школі п.Кольбі,
    всім державним і приватним організаціям,які є на територіі селищної ради.
    Олеському євромайдану п.Шатковській,п.Малій, духовенству,депутатам від
    Олеська п.Підвальному,п.Дудак,п.Малій,п.Бондарю депутатуВР від району.
    Заслухати питання на районній сесіі і прийняти відповідне звернення.
    Працівникам олеського замку провести інформаційно-роз'яснювальну роботу за
    прнципом:"Баба,бабі сказала",дискусію старатися перевести в площину впливових
    Інтернет-сайтів.Всі думки і позиціі висвітлювати на всіх районних медіаресурсах.




    Звернутися до депутата ВР від району п.Бондара.Заслухати питання на сесіі
    районноії ради і прийняти звернення,

    ВідповістиВидалити
  2. Справді має щось робити наша місцева влада, партійні осередки, громадські оганізації , а то скоро давній Бужськ-Буськ скоро перетвориться на забуте Богом село !!!
    Ще на хвилі нинішніх переіменувань варто повернути нашому місту свою історичну назву --- Бужськ !!!

    ВідповістиВидалити
  3. Буська райрада подібні рішення уже приймала, але ніхто не слухає.
    ПОДАЄМО РІШЕННЯ

    УКРАЇНА
    БУСЬКА РАЙОННА РАДА
    ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
    _35_ сесія __6___ скликання

    Р І Ш Е Н Н Я

    14 серпня 2014 року № 505


    Про недопущення передачі картин Альтамонте у діючі культові споруди


    Відповідно до ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи думку громадських діячів, діячів мистецтва і культури, Наглядової ради із збереження спадщини Героя України Б. Возницького, депутатів Львівської обласної ради щодо заяв окремих посадових осіб держави про передачу батальних полотен Альтамонте в діючі культові споруди, Буська районна рада

    В И Р І Ш И Л А :

    1. Звернутися до Президента України П.Порошенка та Прем’єр-міністра України А.Яценюка про недопущення передачі картин Альтамонте у діючі культові споруди.
    2.Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну депутатську комісію з питань освіти, науки, духовного відродження та культури (Г.Кондратюк).


    Голова районної ради Володимир Замроз

    Звернення Буської районної ради до Президента України П.Порошенка, Прем’єр - міністра України А.Яценюка щодо недопущення передачі картин Альтамонте у діючі культові споруди
    Буська районна рада та громада району стурбована заявами окремих посадових осіб держави про передачу батальних полотен Мартіно Альтамонте 17 століття «Битва під Віднем» (встановлена в Олеському замку) і «Битва під парканами» (встановлена у Золочівському замку) в собор Св.Лаврентія міста Жовква. Дані картини були віднайдені та відреставровані під керівництвом Героя України Бориса Возницького і відкриті для загального огляду як українським так і закордонним відвідувачам.
    У посяганні на картини ми вбачаємо приховане відчуження українських культурних цінностей. Питання щодо розміщення картин у приміщенні костелу св.Лаврентія у м. Жовкві неодноразово піднімалося польською стороною та зацікавленими особами української влади. Ця справа отримала негативний суспільний резонанс, відбулися акції-протести. Ситуація знов повторюється. Невже нам вдалося зберегти унікальні полотна під час керівництва Януковича, а сьогодні в час великих змін, в час, за що боровся Майдан ми їх втратимо?
    Позицію щодо недоцільності переміщення батальних картин також підтримують провідні науковці, мистецтвознавці, громадські діячі та вся громада Львівщини. Наглядова рада із збереження спадщини Бориса Возницького одноголосно виступили проти переміщення батальних картин у м.Жовкву. З ініціативи Львівської національної галереї мистецтв ім. Б.Г.Возницького проведено засідання науково-реставраційної ради за участі провідних вчених та фахівців. За результатами засідання зроблено висновки, що експлуатування зазначених батальних полотен у іншому непристосованому приміщенні матиме значний негативний вплив на їх подальший стан.
    Для їх збереження необхідний стабільний температурно-вологісний режим, який забезпечити у приміщенні костелу неможливо. Зміна даного режиму призведе до деструктивних процесів у структурі творів. Для встановлення картини «Битва під Віднем» в Олеському замку спеціально виконані роботи з підняття даху на 3 метри, затрачені великі кошти на ремонтні та реставраційні роботи. Протягом трьох століть цей твір тричі капітально був реставрований. Тим більше, що розміщення даної картини в замку має і історичну прив’язку – герой битви Ян Собеський народився в Олеському замку.
    Враховуючи викладене та поважаючи думку української громади, вимагаємо недопустити передачу картин Альтамонте у діючі культові споруди. На фоні тих подій, які відбуваються в нашій країні, передавати мистецькі цінності злочинно. Сьогодні відбувається перезавантаження української влади та українсько-польських відносин. Необхідно припинити спекулювати культурною спадщиною і нашою історією.

    Слава Україні!

    ВідповістиВидалити
  4. Голова Буської РО НРУ Богдан Глова з приводу цього питання скликає районну партійну конференцію в п'ятницю 24 квітня о 16 год.

    ВідповістиВидалити
  5. п.Б.Глова дякую за розуміння поточного моменту,адже це крик душі п.Тетяни,
    людини,спеціаліста з ВЕЛИКОЇ БУКВИ.Нам всім перед нею потрібно скинути шапку, історія цього нам не простить.Скоординуєте всі діі п.Тетяною,олеською
    владою,олеським євромайданом,олеськими депутатами,зібрати підписи громади.
    Листи-звернення писати у всі інстанціі,які тільки можна,підключити потужно медіаресурс.

    ВідповістиВидалити
  6. п.Глова дайте будь ласка інформацію про рішення, яке прийняла партійна конференція

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Уже дали. Думаємо скоро опублікують.

      Видалити
    2. По цьому питанні можете зателефонувати особисто до Богдана Глови - 0677769194

      Видалити
  7. taras duchcant20 квітня 2015 р. 12:09.Може Ви знаєте,яке рішення прийняла партійна конференція під орудою п.Глови.І Ви і п.Ціхоцька,як засновники ГРО"Товариство Бужани,висловіть свою позицію на (порталі,радіо,часописі"Воля народу".

    ВідповістиВидалити
  8. Інформація про конференцію надана Буському порталу.

    ВідповістиВидалити
  9. Звернення прийняли і підписали в присутності Андрія Корната, якому доручили оприлюднити це звернення про підтримку Олеського замку на сесії обласної ради. З Тетяною Сабодаш зустрілися особисто, обмінялися телефонами і навіть електронними скриньками. Обіцяли, якщо щось, приїхати в любий час суток. Полотен не віддамо. Руки повідриваємо.

    ВідповістиВидалити